«Σε περιπέτειες» ο Άρης, έχασε 73-60 από την Κύμη

Στην επικίνδυνη ζώνη μπαίνουν οι Κίτρινοι

Σε περιπέτειες έβαλε τον Άρη η εκπληκτική Κύμη, που πέτυχε την 5η φετινή εκτός έδρας νίκη της με 60-73 μέσα στο Nick Galis Hall. Οι Θεσσαλονικείς πλέον πρέπει να κερδίσουν οπωσδήποτε στους επόμενους αγώνες, όμως με τέτοιες εμφανίσεις δεν θα έχουν τύχη.

Ο Άρης ήταν τραγικός επιθετικά χωρίς τους Αθηναίου και Μπελ. Η Κύμη στο πρώτο ημίχρονο κέρδισε τη μάχη της ρακέτας και πήρε γρήγορα μεγάλη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11-19 (9’), ενώ η διαφορά «πάτησε» έως και στα επίπεδα των 14 πόντων (18-32, 16’). Χαρακτηριστικό στοιχείο του μονοδιάστατου τρόπου παιχνιδιού του Άρη και της αδυναμίας του ήταν ότι ως εκείνο το σημείο είχε 6/22 σουτ από τα οποία Μποχωρίδης - Φλιώνης είχαν 2/11. Δεν άλλαξε τίποτε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (28-41) το οποίο έκλεισε με εύστοχο τρίποντο από τον ΜακΦάντεν.

Η κατάσταση έγινε ακόμη χειρότερη για τον Άρη έπειτα από τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο καθώς η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν μπορούσε να εκδηλώσει μια σωστή επίθεση. Η Κύμη έκλεισε έξυπνα τη ρακέτα της, ανάγκασε τον Άρη να σουτάρει από μακρινή απόσταση και εκτόξευσε τη διαφορά στο +20(30-50). Μέσα από την άμυνα, οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να βρουν ρυθμό και στην επίθεση, αλλά εκεί το πρόβλημα ήταν άλυτο. Κι έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ (44-59) έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ομάρ Προύιτ.

Ο Άρης έκαναν μια ύστατη προσπάθεια να γυρίσουν το παιχνίδι στο τέλος. Οι «κίτρινοι» μείωσαν έως και σε 60-68 (38:30) αλλά ένα καλάθι του Σμιθ τους έριξε στο καναβάτσο. Τα δεκάλεπτα: 13-19, 28-41, 41-59, 60-73.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 2, Μποχωρίδης 9 (3/9 σουτ, 2 λάθη σε 30 λεπτά), Φλιώνης 7 (1/7 τρίποντα), Μούρτος 4, Ντουβιέ 7 (1), Τσαϊρέλης 14 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές), Πουλιανίτης 8, Χρηστίδης, Προύιτ 9 (2)

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 13 (2), Τζόουνς 8, ΜακΓκι 4 (9 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 14 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 9 (6 ριμπάουντ), Τσαγκαράκης 9 (3/4 τρίποντα), Γλυνιαδάκης 4, Βίλιαλμσον 1, Κάιζερ 6 (9 ριμπάουντ), Μπάρλος 5