Ισοπαλία - γκέλα για τον ΠΑΟΚ με Αστέρα Τρίπολης - Γκολάρα Σφιντέρσκι (VIDEO)

paok

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από την Τρίπολη παρά το γκολ και τα δύο δοκάρια - Διαμαρτύρονται για πέναλτι και οι δύο ομάδες

Πολύ σκληρός για να πεθάνει... Ο Αστέρας Τρίπολης αγνοούσε τη νίκη στα playoffs, είδε τον ανώτερο -αγωνιστικά- ΠΑΟΚ να σημαδεύει δις το δοκάρι αλλά έμεινε όρθιος στο α΄ημίχρονο και λίγο έλειψε να βρει το προβάδισμα μέσα από τη «γκέλα» του Πασχαλάκη. Τρίτη και... φαρμακερή για τον Σφιντέρσκι - γκολ από... σπόντα για τον Μουνάφο στο β΄μέρος και τελικό 1-1 στο «Θ.Κολοκοτρώνης».

Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, η τύχη χαμογέλασε στους Αρκάδες καθώς ο Σφιντέρσκι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαδόπουλο από το ύψος της μικρής περιοχής και χρειάστηκε ακόμη και η συνδρομή του δοκαριού για να αποφευχθεί ο κίνδυνος για τους γηπεδούχους. Το δοκάρι στάθηκε εκ νέου σύμμαχος των Αρκάδων και στη μεγαλύτερη φάση του πρώτου 45λεπτου, όταν ο Τζόλης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σφιντέρσκι έπιασε την κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου...

Και μπορεί ο ΠΑΟΚ να στάθηκε άτυχος, ωστόσο, στην ανάγνωση του α΄μέρους, απείλησε και δεν απειλήθηκε ιδιαιτέρως, μην επιτρέποντας στον Αστέρα να δημιουργήσει προβλήματα μέσα από δική του επιθετική πρωτοβουλία, έχοντας μόλις ένα καλό δεκάλεπτο μετά το 35΄. Eίδε, ωστόσο, το έργο της φετινής σεζόν σαν σε επανάληψη, δίνοντας μέσα από τα λάθη του, δικαιώματα στον αντίπαλο. Ενδεικτικός της κατάστασης, η φάση στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης με πρωταγωνιστή τον Πασχαλάκη, ο οποίος δεν μπόρεσε να κοντρολάρει τη μπάλα μετά από γύρισμα του Ίνγκασον και την πρόλαβε λίγο πριν περάσει στα δίχτυα. Με το δείκτη του σκορ στο 0-0, οι δύο ομάδες αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Έχοντας προειδοποιήσει δις, ο Σφιντέρσκι «χτύπησε» την τρίτη φορά στο 56' για το 1-0 και επί της ουσίας εξιλεώθηκε για τις δύο σπουδαίες ευκαιρίες που απώλεσε στο α΄ημίχρονο ελέω δοκαριού. Και πάλι, όμως, ο Αστέρας Τρίπολης έδειξε αντακλαστικά παρά το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι. Μέσα σε εννέα λεπτά, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με εκφραστή τον Μουνάφο, εκμεταλλευόμενοι τη σύγχυση των ασπρόμαυρων σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή του ΠΑΟΚ για το 1-1.

Με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε ματς για γερά νεύρα, ο λόγος μεταφέρθηκε στους πάγκους των δύο ομάδων, με τον Πάμπλο Γκαρσία να τα παίζει όλα γι΄όλα, κινούμενος στη λογική της φουλ επίθεσης για το γκολ της νίκης, την ώρα που ο Μίλαν Ράσταβατς θέλησε να θωρακίσει κύριως τον Αστέρα μεσοαμυντικά, γνωρίζοντας πως θα μπορούσε να «χτυπήσει» στην κόντρα επίθεση.