ΠΑΟΚ: Ασπρόμαυρος τίτλος στην Κ15 - Νίκησε τον Άρη με 3-1!

παοκ-κ15

Ωραίο παιχνίδι από τους νεαρούς παίκτες των ομάδων της Θεσσαλονίκης

Ο πρώτος σκόρερ της Κ15 του ΠΑΟΚ, σημείωσε δύο γκολ στον τελικό, βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην κατάκτηση του τίτλου από τους νεαρούς αθλητές του Δικεφάλου σε ένα ωραίο παιχνίδι με φάσεις και για τις δύο ομάδες.

Το ματς

Η Κ15 του Άρη ξεκίνησε πιο δραστήρια στον τελικό, δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις στην άμυνα του ΠΑΟΚ, χωρίς όμως να υπάρχει καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια από τους παίκτες των «κιτρινόμαυρων», δίνοντας το δικαίωμα στους παίκτες του Δικεφάλου, όσο παιρνούν τα λεπτά να ανεβάζουν την αποδοσή του.

Στο 18ο λεπτό οι «κιτρινόμαυροι», σπατάλησαν μεγάλη ευκαιρία με τον Παναγίδη για να ανοίξουν το σκορ, όμως η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα η Κ15 του ΠΑΟΚ βγήκε υποδειγματικά στην αντεπίθεση, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Γιώργου Κούτσια, που με ωραία ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριαζή, ανοίγωντας το σκορ για τον Δικέφαλο.

Μετά το γκολ του Κούτσια, ο ΠΑΟΚ ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και στο 26' έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Σπυριδόπουλου να περνάει εκατοστά δίπλα από την εστία του Άρη, όμως τρία λεπτά αργότερα οι «ασπρόμαυροι» διπλασίασαν το προβάδισμά τους, με τον Κούτσια να χρίζεται και πάλι σκόρερ, με τον Σμυρλής να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά και τον επιθετικό του Δικεφάλου, μέσα από την μικρή περιοχή να κάνει με τακουνάκι το 2-0.

Το 2-0 του ΠΑΟΚ... αφύπνησε τους παίκτες του Άρη, που έψαξαν το γκολ που θα τους βάλει ξανά στο παιχνίδι, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με τους Παναγίδη και Βακουφτσή, όμως στο 37' ο Τσίκος με άψογο τελείωμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια, με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν σαφές προβάδισμα.

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών και γκολ για τον Άρη

Στο δεύτερο ημίχρονο οι προπονητές των δύο ομάδων προχώρησαν σε πολλές αλλαγές, δίνοντας ευκαιρίες στους παίκτες τους, με τον ΠΑΟΚ να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δεύτερου μέρους, όταν στο 60ο λεπτό ο Σμυρλής βγήκε τετ-α-τετ με τον πορτιέρε των «κιτρινόμαυρων», όμως το σουτ του αποκρούστηκε από τον Κυριαζή.

Στο 62ο λεπτό ο Άρης έχασε απίθανη ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ, με τον Τσέρα να στρώνει στον Παναγίδη, όμως το σουτ του τελευταίου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μοναστηρλή. Πέντε λεπτά αργότερα οι «κιτρινόμαυροι» τελικά βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Χατζηιωάννου να μειώνει σε 3-1 κλέβοντας τη μπάλα από τον Μοναστηρλή.

Τα τελευταία λεπτά του τελικού κύλησαν με τους παίκτες του ΠΑΟΚ, να διατηρούν το υπέρ του προβάδισμα, με τον τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης, να βρίσκει τους «ασπρόμαυρους» να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος υποδομών Κ15 της Super League.

ΠΑΟΚ (Παπαβασιλείου): Μοναστηρλής, Tασιούρας, Σινανάι (46' Τσέλα), Ζίλο, Κουτσίδης, Τσίκος, Σμυρλής (68' Καμάρος), Σπυριδόπουλος (46' Μπάμπουρας), Κούτσιας, Ρουμιάντσεβ, Κουλούρης (56' Κεδίκογλου).

Άρης (Καζάνας): Κυριαζής, Κοτινάκης, Συμεωνίδης (46' Ελευθερούδης), Τάλκα, Βακουφτσής (46' Καραμανλής), Τσιάτσιος, Τσέρα, Ξανθόπουλος (79' Καραγκιοζάκης), Χατζηιωάννου, Παναγίδης, Κασαπίδης (46' Βρέττας).

Πηγή: sdna.gr